Fast English Blog

WHAT ABOUT NOUNS?

2019-06-11 |

A főnév olyan alapszófajú szó, amely élőlényt vagy élettelen tárgyat vagy gondolati, elvont dolgot, illetve ezek fogalmát jelöli. Fontos építőeleme a mondatnak. A valóban létező vagy ilyennek gondolt élőlények és tárgyak nevei a konkrét, míg a fogalmak, gondolati jelenségek, cselekvések, tulajdonságok, állapotok megnevezései az elvont kategóriájába tartoznak.
WHAT ABOUT NOUNS?

A konkrét főnevek esetében megkülönböztethetők a több egyforma dolog közös neveként, mindig általánosítás révén létrejött vagy keletkező köznevek és az általánosítást nem tartalmazó, céljuk és szerepük szerint valakinek vagy valaminek saját, külön identifikációt biztosító tulajdonnevek.

A tulajdonnév mindig egyedivé tesz és azonosít. Sajátosságaiból ered, hogy írásban többnyire a kiemelésére törekszenek. Ennek alapvető eszköze az állandó nagy kezdőbetű, amit a magyar nyelvben – néhány rövidítést és betűszót leszámítva – kizárólag a tulajdonnév birtokol.

Ezzel az írásképi jellegzetességgel a különböző nyelvek különbözőképpen bánnak. Érdekes variánsokat szolgáltat három másik európai nyelv, ami a magyarhoz hasonlóan él a nagy kezdőbetű nyújtotta lehetőségekkel a főnevei esetében, de mindhárom egy árnyalatnyit másképpen.

A német nyelvben az összes főnév (Substantiv/Hauptwort) egységesen és mindig nagy kezdőbetűvel írandó. Nagy kezdőbetűt kapnak a főnévként használt szavak (’das Gute’ – a jó), az udvarias megszólításként funkcionáló személyes névmás (’Sie’ – Ön/Önök) és minden hozzátartozó birtokos alak, valamint a földrajzi nevekből ’-er’ képzővel képzett melléknevek, amelyek egyébként ragozhatatlanok (’die Wiener Musikhochschule’ – bécsi zeneiskola), és a személynevekből létrehozott, birtokos jelzőkként működő melléknevek (‘Grimmsche Märchen’ – „grimmi” mesék).

Az angol nyelvben a főneveknek (substantive/noun) három nagy csoportja különböztethető meg: a ‘count nouns’ a megszámlálható dolgokat, a ’mass nouns’ a felosztható, de megszámlálhatatlan dolgokat, a ’proper nouns’ a tulajdonneveket foglalja magában. Egyes főnevek egyszerre két csoportba is tartozhatnak aszerint, hogy mit jelentenek.

A magyarhoz hasonlóan az angolban nem az összes főnevet, hanem csak a tulajdonneveket kezdik minden esetben nagybetűvel. Ezen belül nem csak az egy-, hanem a két- és többelemű nevek minden egyes szavát is, kivéve az ‘of’ elöljárószót (’the Strait of Gibraltar’ – a Gibraltári-szoros; ’Trafalgar Square’ – Trafalgar tér). Az angolban azonban nem teljesen ugyanazok a szavak számítanak tulajdonnévnek, mint a magyarban.

A napok (’Monday’ – hétfő; ‘Tuesday’ – kedd), a hónapok (’January’ – január; ’February’ – február), az ünnepek (’Easter’ – húsvét; ’Whitsun’ – pünkösd), a népek és nyelvek nevei (‘German’ – német/ül/; ‘Hungarian’ – magyar/ul/) mind tulajdonnévnek tekintendők. Az angol a tulajdonnévből származó melléknévben (’European countries’ – európai országok), illetve a jelzőként használt tulajdonnévben (’Christmas pudding’ – karácsonyi puding) egyaránt megtartja a nagy kezdőbetűs írást.

Az angolban – a magyarral ellentétben – a személynév mellett (az angolban előtte, a magyarban utána) álló nemre, címre, rangra, rokonságra utaló szavakat nagy kezdőbetűvel írják (’Captain Cook’ – Cook kapitány; ’Mr Smith’ – Smith úr; ’Professor Quirk’ – Quirk professzor). Ugyanez a helyzet a díjak nevében szereplő minden jelentőségteljes szóval (’Nobel Prize /for Peace/’ – Nobel-/béke/díj). Nagybetűvel kezdődnek a személynevek helyett használt, rokoni és egyéb kapcsolatokra vonatkozó köznevek (’Grandpa’ – nagyapám/nagyapa; ’Grandma’ – nagyanyám/nagyi), valamint a neveket helyettesítő szókapcsolatok (’Windy City’ – szeles város /Chicago neve/) esetében.

Nagy kezdőbetűsek az angolban többek közt a vallásokhoz, felekezetekhez, eszmeirányzatokhoz tartozást kifejező szavak. Az óceánok, tengerek, tavak, folyók, öblök, szorosok, szigetek és félszigetek, továbbá hegyek és sivatagok nevében nem csak a földrajzi név, hanem a földrajzi közszó is nagy kezdőbetűvel írandó. Mindez elmondható az alagutak, áram(lat)ok, árkok, csatornák, csúcsok, erdők, fennsíkok, gátak, hágók, övezetek, sarkok, vízesések, de a pályaudvarok, repülőterek, mozik, vendéglők, üzletek, fürdők, temetők, közterületek, sőt még a történelmi korszakok, az egyedi címek és a tantárgynevek esetében úgyszintén.

A finn nyelvben a főnevek (substantiivi/nimisana) írása többnyire megegyezik a magyarban szabályozottakkal. Az ünnepnapok, történelmi események, törvények kezdőbetűje azonban mindig kicsi (’perustuslaki’ – Alkotmány), és a legmarkánsabb különbség, hogy az intézmények, oktatási intézetek, nemzetközi és külföldi szervezetek nevének pedig csak az első eleme íródik naggyal (’Euroopan unioni’ – Európai Unió; ’Helsingin yliopisto’ – Helsinki Egyetem; ’Suomen suurlähetystö’ – Finn Nagykövetség).

Más-más hatósugárral ugyan, de több nyelvben is kialakult tehát a szavak egy jól körülhatárolható csoportjának figyelemfelkeltő írásmódja, amiből mindenképpen a nevek és az egyediség hangsúlyozásának fontossága következtethető ki.

Szerző: Vid Gabriella

Forrás: https://gelanguagetutorial.wordpress.com/2019/06/04/what-about-nouns/

Rólunk mondták

<strong>Győrffy Viktória</strong>

Győrffy Viktória
HR Director, Hydro Extrusions Hungary Kft., Székesfehérvár

„Meglepően hatékony módszer a bennünk rejlő ismeretek felszínre emelésében. Növeli az önbizalmat, és a döntéshozatali mechanizmus hatékonyságát az a fajta módszer, hogy mintegy visszatükrözve az általam elmondottakat a hallottak teljesen más, néha új megvilágítást kapnak. Ezáltal egyfajta személyiségfejlesztési vonal is elindul, mert az ember saját maga által kap önmagáról visszajelzést. Aki ezt felismeri és él vele, elindulhat a fejlődés útján akár szakmai, akár személyes vonatkozásban.”

Tarnai Dezső

Tarnai Dezső
KM Manager & HR Director, Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.

A 90–es évek elején a GE magyarországi megjelenése nagy kihívások elé állította vezetői csapatunkat, szakembereinket. Szinte mindannyian gyors sikereket értünk el az amerikai üzleti környezetben, sőt sokan léptünk előre más vegyes vállalatok szervezeteiben a Fast English Kft. munkatársai valós helyzetekre felkészítő és hatékony munkájának, a kiváló módszerek, az önfeláldozó célirányos oktatói munka eredményeként. A hatékony indulást a nyelviskolában egy olyan fejlődés követte, ami miatt a mai napig „nem tudjuk abbahagyni”. Az üzleti kommunikáció terén megismert magas szintű programokon túl, az interkulturális gátak leküzdéséhez, az anyanyelvi gondolkodás hátterének és nyelvi kifejezésmódjának elemzésére számtalan lehetőséget kaptunk. A nyelvi képzés oda fejlődött, hogy vezetési kompetenciáim fejlesztését angol nyelven művelhettem kiváló tanáraim, a coach –ok segítségével. Ez a GE után a Knorr-Bremse közúti és vasúti üzletágában egyaránt hatalmas támogatást adott munkatársaim és saját magam eredményességében is.

Wolf András

Wolf András
Üzletág igazgató, Qualysoft Zrt.

Olyan nyelvi képzést kerestem, ahol munkám mellett képes vagyok az üzleti angol nyelvvizsgát megszerezni. Az LCCI nyelvvizsgára a Fast English magas szakmai és üzleti tudású oktatóival készültem fel. Igényeimnek megfelelően állították össze az oktatási napokat és a tananyagot, figyelve arra, hogy munkától minél kevesebb időt vonjon el a képzés. Mind nyelvi, üzleti szakmai tudásukat, mind rugalmasságukat kiemelve nagyon szívesen ajánlom másoknak is a Fast English-t, ha munkájukhoz, vizsgájukhoz igazán hatékony nyelvi támaszt keresnek.

Gyenes Ivett

Gyenes Ivett
HR Specialista, Sió-Eckes Kft.

A Fast English angol nyelvi prezentáció tréningjeit szervezőként és résztvevőként is ismerem. Az előkészítés során minden gördülékenyen zajlott, végtelenül rugalmasan kezelték a kéréseinket. A tréningek során hasznos, a mindennapi életben jól alkalmazható technikákkal lettünk gazdagabbak, a rengeteg gyakorlati feladat pedig segített, hogy ezek rögzüljenek is.

Almási Judit

Almási Judit
Kisvállalati Ügyfélmenedzser, Vodafone Zrt.

Nagyon örülök, hogy részese lehettem ennek a különleges szakmai kapcsolatnak. Kitűnő iránymutató, a bennem rejlő megoldásokra kiválóan rávezetett úgy, hogy közben magaménak éreztem a sikert. Teljes figyelemmel és elhivatottsággal fordult felém, empátiával azonnal megérezte, hogy mikor mire kell koncentrálnunk. (Coaching)

Vegye fel velünk a kapcsolatot

Tisztelt Partnereink és Érdeklődők!

Tegye fel kérdését az űrlapon, vagy írjon nekünk emailt!

Fast English csapat - training@fastenglish.hu

Vállalati nyelvtanfolyamok 7 nyelven

Általános nyelvi képzés

Válasszon olyan nyelvoktatást, ami azonnal használható tudást nyújt! 7 nyelv, 12 nyelvi szint az Európai Keretrendszer szintjeinek megfelelően.

Bővebben »

Üzleti angol, német, francia, spanyol, orosz

Üzleti nyelvi képzés

Vegyen részt olyan szakmai nyelvi képzésben, amivel sikeres lesz nemzetközi színtéren! Az adott iparágra és a vállalatra jellemző üzleti nyelvi helyzetek megoldására készítjük fel.

Bővebben »

Szakmai angol és német

Üzleti szaknyelvi képzés

Kihívások érik az üzleti életben? Munkáját idegen nyelven is képviselnie kell? Szakterületén nemzetközi csapatba került? Üzleti-szaknyelvi képzésünk Önnek szól.

Bővebben »
Fast English Oktató Kft.

Iroda: 1134 Budapest, Dózsa György út 150.
Telefon: +36 30 960 30 66, +36 1 339 82 49
Email: training@fastenglish.hu

A Fast English hazánk egyik vezető üzleti angol nyelvtanfolyam szolgáltatója. Céges angol nyelvoktatás, üzleti nyelvi képzés, irodai angol, üzleti szókincs fejlesztés mellett szakmai angol és vezetői kommunikáció a fő profilunk.
Communication for business

Adatkezelési tájékoztató

Cookie szabályzat

Jogi nyilatkozat

Adatkezelési tájékoztató – nyelvtanárnak jelentkezők részére

céges angol nyelvoktatás | üzleti coaching | céges angol nyelvtanfolyam | üzleti nyelvoktatás | vállalati angol | üzleti angol | üzleti angol nyelvtanfolyam | business English course | kihelyezett nyelvtanfolyam | nyelvi coaching | állásinterjú angolul | nyelvi audit | céges nyelvoktatás | telefonkonferencia angolul | interkulturális képzés | online céges angol nyelvoktatás | üzleti angol nyelvtanfolyam | céges nyelvoktatás

Amega Web Technology